Kobieca twarz Politechniki Poznańskiej - wyróżnienie dla mnie!


Uwielbiam swoją uczelnię - Politechnikę Poznańską. Spędziłam tam sześć szczęśliwych lat. Dwa lata temu obroniłam tytuł inżyniera, teraz jestem tuż przed obroną tytułu magistra. A to jeszcze nie koniec... Lubię się kształcić, lubię siłę, jaką wiedza człowiekowi daje. I lubię być "kobietą z kierunków technicznych", bo cenię sobie konkrety i technologię.

Gdy otrzymałam zaproszenie na rozdanie nagród Kobieca Twarz Politechniki - nie do końca w to uwierzyłam. Ale stało się - otrzymałam wyróżnienie w tym jakże prestiżowym konkursie, mającym na celu promocję kobiet studiujących na uczelniach technicznych.


Wiedzieliście, że wśród profesorów tytularnych na uczelniach technicznych w roku akademickim 2015/2016 kobiety stanowią zaledwie 13% grupy?

A wiedzieliście, że wśród prorektorów uczelni technicznych kobiety stanowią 8%?

A czy wiedzieliście, że na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Informatyki w roku 2015/2016 kobiet było... 10,32%?

Wierzę w kobiecą siłę, w girl power. Wiem jednak, że choć żyjemy w postępowych czasach, to nadal pokutują przekonania dotyczące roli płciowych, a w wielu domach dziewczynki od małego słyszą, że od rzeczy technicznych są mężczyźni. Dlatego cieszę się, że "moja" Politechnika bierze udział w akcji Dziewczyny na Politechniki, a także, że poprzez konkurs Kobieca Twarz Politechniki Poznańskiej chce przypominać, że każdy ma prawo być kim chce.


Jestem dumna, że otrzymałam wyróżnienie w tym konkursie! Dziękuję :) Jesteście ciekawi statystyk, które podałam? TUTAJ znajdziecie raport Kobiety na Politechnikach. Zachęcam do zapoznania się - mi otworzył oczy na wiele spraw.

Zachęcam też do dyskusji - jak myślicie, dlaczego tak mało dziewczyn studiuje na uczelniach technicznych? Z jakimi stereotypami dotyczącymi ról płciowych spotykacie się w Waszym otoczeniu? Podzielcie się w komentarzach!

PS: Pamiętacie klip reklamujący Politechnikę Poznańską, w którym wzięłam udział kilka lat temu? Dla mnie to magiczne wspomnienie!


Share:

2 komentarze

  1. Życzę powodzenia na obronie magistra!
    I gratuluję tak prestiżowego tytułu.
    Pozdrawiam i do siebie zapraszam.

    OdpowiedzUsuń